Munkabaleset kivizsgálása

Baleset: Az emberi szervezetet ért olyan egyszeri külső hatás, amely a sérült akaratától függetlenül hirtelen, vagy aránylag rövid idő alatt következik be és sérülést, mérgezést, vagy más (testi, lelki) egészségkárosodást, illetőleg halált okoz.

 Mi számít munkabalesetnek?

Munkabalesetnek minősül minden olyan baleset, amely a sérült akaratától függetlenül, egyszeri külső hatás eredményeként következik be, és szervezett munkavégzés közben vagy azzal összefüggésben történik. Nem számít, hol és mikor történt, illetve hogy a sérült munkavállaló esetleg szabályszegést követett-e el.


Mikor nem jogosult a munkavállaló 100%-os munkabaleseti táppénzre?

Erről ad iránymutatást az 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól 53.§-a.

  • részben vagy egészben a balesetet szenvedett biztosított alkohol vagy kábítószer általi - igazolt - befolyásoltsága miatt következett be,
  • munkahelyi feladatokhoz nem tartozó, engedély nélkül végzett munka, engedély nélküli járműhasználat, munkahelyi rendbontás során történt.
  • Az, aki sérülését szándékosan okozta, vagy az orvosi segítség igénybevételével, illetőleg a baleset bejelentésével szándékosan késlekedett, az egészségbiztosítás baleseti ellátásaira nem jogosult.

Mindezek ellenére a balesetet ugyanúgy ki kell vizsgálni (szakemberrel kivizsgáltatni), de a sérült munkabaleseti táppénz iránti kérelme elutasítható.

Milyen kötelezettségei vannak a munkáltatónak a munkabaleset kapcsán?

Minden munkaképtelenséggel járó munkabalesetet azonnal ki kell vizsgálni, és a kivizsgálás eredményét munkabaleseti jegyzőkönyvben kell rögzíteni.

Ha a baleset munkaképtelenséget okozott (akár egy nap táppénzt igénylő állapotot is), a munkáltatónak - munkavédelmi szakember, illetve súlyos munkabaleset esetén foglalkozás-egészségügyi orvos bevonásával - azonnal el kell kezdenie a kivizsgálást. A kivizsgálás eredményeit a munkavédelmi szakember munkabaleseti jegyzőkönyvben rögzíti.

A munkabaleseti jegyzőkönyvet minden esetben el kell juttatni a sérült munkavállalónak és a társadalombiztosítási kifizetőhelynek (egészségbiztosítási pénztárnak).

Továbbá, ha a baleset több mint három munkanap munkaképtelenséget okozott, a balesetet be kell jelenteni a baleset helyszíne szerinti illetékes munkavédelmi hatóságnak.

Súlyos munkabaleset esetén a munkavédelmi hatóságot haladéktalanul értesíteni kell.

Ki jogosult a munkabaleset kivizsgálására és a munkabaleseti jegyzőkönyv kiállítására?

A munkabaleset kivizsgálása munkabiztonsági szaktevékenységnek számít, így ezt kizárólag munkavédelmi végzettségű szakember végezheti.

Az üzemorvos saját döntése alapján részt vehet a kivizsgálásban, amelyről minden esetben nyilatkoznia kell, kivéve súlyos munkabalesetek esetén, ahol a részvétele kötelező.

Vonatkozó jogszabály

A munkabalesetek bejelentésére, kivizsgálására és nyilvántartására vonatkozó szabályokat a munkavédelmi törvény (1993. évi XCIII. tv) és annak végrehajtási rendelete, az 5/1993. (XII. 26.) MüM rendelet tartalmazza.

Súlyos munkabaleset

  • a sérült halálát (egy éven belül a balesettel összefüggésben), magzata vagy újszülöttje halálát, önálló életvezetését gátló maradandó károsodását
  • valamely érzékszerv vagy reprodukciós képesség elvesztését, jelentős károsodását
  • orvosi vélemény szerint életveszélyes sérülését, egészségkárosodást
  • súlyos csonkulást (hüvelykujj, kéz, láb két vagy több ujja nagyobb részének elvesztését
  • a beszélőképesség elvesztését vagy feltűnő torzulását
  • bénulását illetőleg elmezavarát okozta.

Készítsd el weboldaladat ingyen!