Kémiai kockázatértékelés

Mi az hogy kémiai kockázat értékelés?

A kémiai kockázatértékelés célja a veszélyes anyagok munkahelyi alkalmazásából eredő kockázatok feltárása és a megfelelő védekezési intézkedések meghatározása. 

Kinek van szüksége a kémiai kockázatértékelésre?

Egy szóval - (majdnem) mindenkinek

A kémiai kockázatbecslés kötelező minden olyan munkahelyen, ahol legalább egy munkavállalót foglalkoztatnak, és olyan vegyszerekkel dolgoznak, amelyek kémiai biztonsági kockázatot jelentenek.

Kémiai biztonsági kockázat alatt azokat az anyagokat értjük, amelyek veszélyességi szimbólummal (piktogrammal) vannak ellátva. Ilyennel a legtöbb takarító szer is el van látva.

Ilyen tevékenységek közé tartozik többek között az előállítás, gyártás, feldolgozás, csomagolás, tárolás, anyagmozgatás, forgalmazás, értékesítés és felhasználás.

Ki készítheti el a kockázatértékelést?

A kockázatértékelés munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek számít, amelyet a kijelölt munkavédelmi szakember és a vállalat üzemorvosa közösen végeznek el.


Mikor és milyen gyakorisággal szükséges elvégezni a kémiai kockázatértékelést?

Az első, teljes körű kockázatértékelést a tevékenység megkezdése előtt kell elkészíteni, majd ezt követően indokolt esetekben, de legalább háromévente szükséges megismételni.

Indokolt esetnek tekintendő: a) az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz vagy munkavégzési mód változása;

b) minden olyan változtatás az eredeti tevékenységgel összefüggésben, amely a munkavállalók egészségét és biztonságát befolyásoló munkakörülményeket megváltoztathatja;

c) munkabaleset, fokozott expozíció vagy foglalkozási megbetegedés előfordulása, amely az alkalmazott tevékenység, technológia, munkaeszköz vagy munkavégzési mód hiányosságaira vezethető vissza;

d) ha a kockázatértékelés nem fedett le valamely, külön jogszabályban meghatározott szempontot.

Rákkeltő anyagokkal végzett tevékenységek esetében a kockázatértékelést kétévente kell elvégezni.


A kémiai biztonságra vonatkozó legfontosabb jogszabályok

2000. évi XXV. törvény a kémiai biztonságról

5/2020. (II. 6.) ITM rendelet a kémiai kóroki tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának védelméről

Készítsd el weboldaladat ingyen!