Egyéni védőeszköz juttatási rend készítése

Mikor kell egyéni védőeszközt biztosítani?
Védőeszközt akkor szükséges biztosítani a munkavállalók számára, ha az egészségüket és biztonságukat érintő kockázatokat más módon nem lehet megfelelően kiküszöbölni vagy minimalizálni.
Az egyéni védőeszközökkel kapcsolatos vonatkozó jogszabály: 65/1999. (XII. 22.) EüM rendelet a munkavállalók munkahelyen történő egyéni védőeszköz használatának minimális biztonsági és egészségvédelmi követelményeiről
Mi az az egyéni védőeszköz juttatási rend/szabályzat?
Az Mvt. előírja, hogy a munkáltatónak meg kell határoznia a veszélyforrások ellen védelmet biztosító védőeszközöket, biztosítania kell ezeket a munkavállalók számára, oktatást kell tartania a használatukról, és gondoskodnia kell azok következetes alkalmazásáról.
Az írásban rögzített védőeszköz-juttatási rendnek ki kell terjednie minden olyan személyre, akit a szervezett munkavégzésből eredő, műszaki vagy szervezési eszközökkel el nem hárítható kockázatok érhetnek, beleértve a diákokat, kölcsönzött munkaerőt és alkalmi munkavállalókat is.
A szükséges védőeszközök meghatározása kockázatértékelést és kockázatbecslést tesz szükségessé.
Kinek van szüksége rá?
Azoknál a munkáltatóknál, ahol a munkafolyamatok során a munkavállalók veszélyforrások hatásának lehetnek kitéve, és a hatékony védelem zárt technológiával nem biztosítható. Ilyen esetekben a kollektív műszaki védelem előnyt élvez az egyéni védelemmel szemben.
Kinek kell elkészítenie a szabályzatot?
A szükséges és megfelelő védőeszközök meghatározása munkabiztonsági és foglalkozás-egészségügyi szaktevékenység. Munkavédelmi szakember készítheti.
Az egyéni védőeszköz-juttatási szabályzat elkészítésének folyamat
A szabályzat lefedi minden olyan tevékenységet, amely védőeszköz alkalmazását igényli, valamint meghatározza a védőeszközök beszerzésének, kiadásának, visszavételének, selejtezésének, felülvizsgálatának és használatuk ellenőrzésének rendjét.
A szükséges védőeszközök kiválasztásához a kockázatértékelés során számos tényezőt figyelembe kell venni, többek között a jogszabályi előírásokat, szabványokat, technológiai utasításokat, biztonsági adatlapokat, termékcímkéket, a biocid termékek osztályozását, csomagolását és címkézését (például a használat, tárolás és szállítás során követendő óvintézkedéseket), a növényvédő szerek engedélyokiratát, valamint az azbesztmentesítési munkatervet.